۴ دقیقه

آزمایش پاپ اسمیر و اهمیت انجام

آنچه می خوانید...

آیا شما همه چیز را در مورد مراقبت زنان می‌دانید؟ آیا آزمایشاتی که زنان باید در طول زندگی آن‌ها را انجام دهند می‌شناسید؟ آیا شما تا به حال هیچ‌یک از آن‌ها را انجام داده‌اید؟ آیا در مورد میزان اهمیت این آزمایشات چیزی می‌دانید؟ اگر خانم هستید و می‌خواهید با سلامت زنان و آزمایش‌های مربوط به آن آشنا شوید بهتر است این مقاله را تا انتها بخوانید.

 

آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

پاپ اسمیر یکی از بهترین آزمایش‌های موجود برای تشخیص سرطان دهانه‌ی رحم می‌باشد. با این آزمایش علاوه بر سرطان دهانه‌ی رحم، انواع عفونت‌های زنانه نیز قابل تشخیص است. این آزمایش برای شناخت سلول‌های پیش‌سرطانی به منظور جلوگیری از سرطان هم به کار برده می‌شود. در این آزمایش که نوعی غربالگری به حساب می‌آید، تعدادی سلول از دهانه‌ی رحم برداشته می‌شود تا بدین وسیله عادی یا غیرعادی بودن آن‌ها بررسی شود. در ایالات متحده‌ی آمریکا این آزمایش برای زنان 21 الی 65 سال توصیه می‌شود. بنابراین بهتر است این آزمایش را به صورت سالانه انجام دهید. یکی از دلایل ابتلا به سرطان دهانه‌ی رحم عفونت ناشی از ویروس HPV   می‌باشد. البته که عفونت، تنها دلیل ابتلا به سرطان دهانه‌ی رحم نیست اما از مهم‌ترین علت‌های آن می‌باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود همه‌ی زنان بعد از 21 سالگی این آزمایش را انجام دهند.

زایمان طبیعی در کنار همسر

شرایط آزمایش

بهترین زمان برای انجام این آزمایش روز پانزدهم از چرخه‌ی قاعدگی است. انجام این آزمایش در زمان عادت ماهیانه ممنوع می‌باشد چرا که در این صورت ممکن است نتیجه‌ی درستی حاصل نشود. مراجعه کننده با تجویز بهترین متخصص زنان در پاسداران باید به مدت یک هفته قبل از انجام این آزمایش از هیچ کرم یا پماد واژینالی استفاده نکرده باشد. 24 یا 48 ساعت قبل از آزمایش، آمیزش جنسی ممنوع می‌باشد. اگر از زمان بارداری 24 هفته یا کم‌تر می‌گذرد انجام این آزمایش بلامانع است اما بعد از آن نتیجه‌ی درستی به همراه نخواهد داشت. همچنین حفظ آرامش و خونسردی یکی دیگر از مواردی است که مراجعه‌کننده باید آن را رعایت کند. در نهایت باید در نظر داشته باشید که تفسیر نتیجه‌ی آزمایش باید توسط یک پاتولوژیست کارآمد و با‌تجربه انجام بگیرد.

چگونگی انجام آزمایش پاپ اسمیر

پس از گرفتن شرح حال دقیق و قبل از انجام معاینه واژینال و بدون به کار بردن مواد نرم‌کننده، اسپکولوم (این وسیله باعث می‌شود واژن باز بماند تا دسترسی به دهانه‌ی رحم آسان‌تر شود.) را با آب لغزنده نموده و در واژن قرار داده و زمانی‌ که سرویکس کاملا در معرض دید قرار گرفت اسپکولوم را ثابت می‌کنیم، با توجه به ترشحات گردن رحم و با استفاده از سواب پنبه‌ای نمونه تهیه می‌شود. در طول آزمایش باید به پشت خوابید و پاها را از یکدیگر باز کرد. کف پاها باید روی رکابی مخصوص قرار داده شود. ممکن است حین انجام آزمایش کمی آزردگی خاطر برای برخی از زنان پیش بیاید که بسیار طبیعی است. برای برداشتن این سلول‌ها ابزار‌های متعددی وجود دارد. اما بیشتر پزشکان از ابزاری مثل کاردک و یا قلم‌مو استفاده می‌کنند. نمونه بلافاصله به آزمایشگاه منتقل می‌شود تا آزمایشات لازم بر روی آن صورت پذیرد.

در برخی از زنان بعد از انجام آزمایش ممکن است خون‌ریزی واژینال نیز صورت بگیرد که اگر این خون‌ریزی تا چند روز بعد ادامه پیدا کرد لازم است موضوع با پزشک معالج مطرح شود.

زنان مستعد سرطان دهانه‌ی رحم

سرطان دهانه رحم بیشتر در زنان طبقه‌ی پایین اجتماع مشاهده می‌شود. زنانی که به استعمال دخانیات اعتیاد دارند. تعداد بالای زایمان، زنانی که خدمات جنسی را از سنین پایین آغاز کرده‌اند و یا ازدواج زودهنگام داشته‌اند، ارثی بودن سرطان رحم در خانواده،  تعداد بالای عفونت و برقراری رابطه جنسی با مردان ختنه نشده.

زنانی که چند شریک جنسی دارند یا آن‌هایی که همسرشان چندین شریک جنسی دارد نیز در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه‌ی رحم هستند و باید آزمایش دهند.

چه کسانی لازم نیست این آزمایش را انجام دهند؟

زنانی که سن آن‌ها بسیار بالاست. در سن بالای 65 سال معمولا خطر ابتلا به سرطان دهانه‌ی رحم بسیار پایین می‌باشد و چنان‌چه پیش از این سن آمایش‌های غربالگری را انجام داده‌اند و هیچ علائمی از سرطان در آن‌ها یافت نشد می‌توانند بعد از آن، این آزمایش را متوقف کنند.

همچنین زنانی که رحم خود را برداشته‌اند نیز نسبت به انجام این آزمایش بی‌نیاز است. اگر برداشتن رحم به دلیلی غیر از ابتلا به یک بیماری غیرسرطانی صورت گرفته است، بعد از آن دیگر نیازی به آزمایش غربال‌گری نمی‌باشد. اما اگر این درمان برای بیماری سرطانی انجام شده باشد لازم است بعد از آن هم تست‌ها به صورت منظم انجام شوند.

دکتر نارسیس نصیری

دکتر نارسیس نصیری

متخصص زنان و زایمان، جراح زیبایی زنان با ارائه بهترین و تخصصی ترین خدمات جراحی زیبایی واژن مانند لابیاپلاستی، جراحی تنگ کردن واژن، سفید کردن واژن در منطقه پاسداران تهران. دکتر نارسیس نصیری از سال ۱۳۷۸ به صورت تخصصی بر روی جراحی زیبایی واژن و زایمان بدون درد تمرکز ویژه داشته و تا کنون عمل های موفق با رضایتمندی بالای مراجعین عزیز را به همراه داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *