۶ دقیقه
ازمایشات غربالگری دوران بارداری

ازمایشات غربالگری دوران بارداری

آنچه می خوانید...

ازمایشات غربالگری دوران بارداری

زمان انجام آزمایشات دوران بارداری و قبل از تولد نیز با توجه به شرایط مادر و جنین می باشد که در 3 دوره انجام می شود. برای انجام این آزمایشات متخصص زنان و زایمان باید تشخیص و تجویز هایی را انجام دهد تا بتوانید این آزمایشات را انجام دهید.

آزمایش غربالگری دوره ی اول

آزمایش های غربالگری در سه ماهه اول بارداری تجویز می شود و از هفته دهم آغاز می شود. این موارد به طور معمول شامل آزمایش های خون و سونوگرفی است. این موارد نیز برای بررسی جنین و میزان رشد آن و همچنین بررسی شرایط بیماری های ژنتیکی مانند بیماری های سندروم داون از جمله مواردی است که در این غربالگری ها انجام می شود. در این بین نقایص قلبی ، فیبروز کیستیک و سایر مشکلات رشدی بررسی می شود.

ازمایشات غربالگری دوران بارداری

آزمایش غربالگری دوره ی دوم

آزمایشهای غربالگری سه ماهه دوم بین هفته 14 تا 18 اتفاق می افتد. مادران می توانند آزمایش خون را انجام دهند ، که آزمایش نشان می دهد آیا مادر در معرض خطر داشتن فرزند دارای سندرم داون یا نقص نخاع و اعصاب است ویا خیر و همچنین سونوگرافی انجام می شود.

تست های غربالگری سه ماهه اول

سونوگرافی

از سونوگرافی برای تعیین اندازه و موقعیت جنین شما استفاده می شود ، تأیید می کند که در کدام بخش از دوران باداری هستید و هرگونه ناهنجاری احتمالی در ساختار رشد استخوان ها و اعضای بدن جنین را بررسی می نمایند.

سونوگرافی ویژه ای بین هفته های یازدهم و چهاردهم بارداری انجام می شود. این سونوگرافی میزان تجمع مایع در قسمت پشت گردن جنین را بررسی می کند. اگر این مایع بیشتر از حد نرمال باشد، ممکن است جنین شما دارای سندروم داون باشد. با این حال بررسی های بیشتری بعد از این دوره انجام می شود.

آزمایشات اولیه خون

در سه ماهه اول ، دو نوع آزمایش خون به نام تست غربالگری یکپارچه متوالی و یک غربالگری یکپارچه سری انجام می شود. این آزمایشات برای اندازه گیری سطح برخی از مواد موجود در خون شما ، یعنی پروتئین پلاسما A-مربوط به بارداری و هورمونی بنام گنادوتروپین کوریونی انجام می شوند. سطح غیر طبیعی هر دو به معنای خطر بیشتر ناهنجاری کروموزومی است.

در اولین ملاقات قبل از زایمان ، ممکن است خون شما آزمایش شود تا ببیند آیا در برابر سرخجه ایمن شده اید و همچنین از نظر سیفلیس ، هپاتیت B و HIV کنترل می شوید.

همچنین از آزمایش خون برای تعیین نوع خون و فاکتور Rh استفاده می شود ، که سازگاری Rh را با جنین در حال رشد شما تعیین می کند. می توانید Rh-مثبت یا Rh منفی باشید. بیشتر افراد از نظر Rh مثبت هستند ، اما اگر یک مادر از نظر Rh منفی شناخته شود ، بدن او آنتی بادی هایی تولید می کند که بر هر نوع حاملگی بعدی تأثیر می گذارد.

نمونه برداری از بافت های جفت

نمونه برداری از ویل کوریونی یک آزمایش غربالگری تهاجمی است که شامل گرفتن یک قطعه کوچک از بافت جفت است. معمولاً بین هفته های 10 و 12 بارداری  انجام می شود و برای تست ناهنجاری های ژنتیکی مانند سندرم داون و نقایص هنگام تولد استفاده می شود. دو نوع وجود دارد. یک نوع از طریق شکم انجام می شود ، که یک آزمایش ترانس شکمی نامیده می شود ، و یک نوع از طریق دهانه رحم انجام می شود ، که یک آزمایش ترانس رحمی است.

انجام آزمایشات دارای عوارض جانبی مانند گرفتگی یا لکه بینی است. همچنین احتمال سقط جنین کمی وجود دارد.

آزمون های غربالگری سه ماهه دوم

آزمایش خون

آزمایش غربالگری چهار پروتئین مهم در یک آزمایش خون است که در سه ماهه دوم انجام می شود. انجام آزمایش خون شما برای علائم نقایص هنگام تولد ، مانند سندرم داون ، انجام شده است. که چهار پروتئین جنین را اندازه گیری می کند.

غربالگری این چهار مورد معمولاً در صورتی که خیلی دیرانجام شود و یا قبل از مراقب های بارداری معمولاً ارائه شود. نسبت به تست غربالگری یکپارچه متوالی ، میزان تشخیص کمتری برای سندرم داون و سایر نقایص هنگام تولد وجود دارد.

خانم های بارداری که به متخصص زنان مراجعه می کنند، سوال زیادی در خصوص مشاروه قبل از بارداری و مراقبت های قبل از بارداری دارند. همچنین در خصوص ازمایشات غربالگری دوران بارداری دچار ترس و دلهره هستند که اصلا جای نگرانی ندارد. برای دریافت پاسخ سوالات خود می توانند به خانم دکتر نارسیس نصیری مراجعه می کنند و در خصوص مشاوره قبل از بارداری نیز سوالاتی را  بپرسند . برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با شماره ۲۲۵۸۵۷۰۵ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید با اینستاگرام با ما در ارتباط باشید.

غربالگری گلوکز

آزمایش غربالگری گلوکز دیابت حاملگی را بررسی می کند. این معمولاً شرایطی است که می تواند در دوران بارداری ایجاد شود. در زمان زایمان از آنجا که نوزادان مادران مبتلا به دیابت بارداری معمولاً بزرگتر به دنیا می آیند. ممکن است فرزند شما در روزهای بعد از زایمان قند خون کمی داشته باشد.

این تست معمولاً در سه ماهه دوم انجام می شود. این شامل نوشیدن یک محلول قندی ، جذب خون و سپس بررسی میزان قند خون است. اگر در مورد دیابت حاملگی مثبت عمل کنید ، در طی 10 سال آینده احتمال ابتلا به دیابت بیشتر است و باید بعد از بارداری مجدداً آزمایش را انجام دهید.

آمنیوسنتز

در طی آمنیوسنتز ، مایعات آمنیوتیک برای آزمایش از رحم خارج می شود. مایع آمنیوتیک در دوران بارداری جنین را احاطه می کند.

آزمایش آمنیوسنتز ژنتیکی برای ناهنجاری های ژنتیکی مانند سندرم داون است. آمنیوسنتز ژنتیکی معمولاً بعد از هفته 15 بارداری انجام می شود.

ممکن است در نظر گرفته شود که:

  • آزمایش غربالگری قبل از تولد نتایج غیر طبیعی نشان داد
  • در دوران بارداری قبلی شما یک ناهنجاری کروموزومی داشتید
  • شما 35 ساله یا بالاتر هستید
  • شما سابقه خانوادگی یک اختلال ژنتیکی خاص را دارید
  • شما یا شریک زندگی تان دارای یک اختلال ژنتیکی هستید.

ازمایشات غربالگری دوران بارداری

آزمونهای غربالگری سه ماهه سوم

استرپتوکوک(B (GBS  نوعی باکتری است که می تواند در زنان باردار و نوزادان عفونت جدی ایجاد کند. اغلب در مناطق زیر در زنان سالم یافت می شود:

  • دهان
  • گلو
  • دستگاه روده تحتانی
  • واژن

GBS  در مهبل صرفاً از نظر بارداری برای زن مضر نیست. با این حال ، این می تواند برای یک نوزاد تازه متولد شده که هنوز سیستم ایمنی قوی ندارد ، بسیار مضر باشد.  GBS می تواند باعث عفونت های جدی در نوزادانی شود که در هنگام تولد قرار دارند.

تست های تشخیصی قبل از تولد

آزمایشات تشخیصی مرحله بعد از آزمایش غربالگری است که نتیجه مثبتی را به همراه دارد. آنها درمورد وجود یا عدم وجود نقایص خاص هنگام تولد ، تقریباً هیچ شکی ندارند.

تست های تشخیصی تهاجمی تر از آزمایش های غربالگری هستند. معمولاً اگر نگرانی خاصی وجود داشته باشد انجام می شود ، اگر یک آزمایش غربالگری نشان دهنده یک مشکل باشد ، یا اینکه سن ، سابقه خانوادگی یا سابقه پزشکی شما نشان می دهد که شما ممکن است خطر بیشتری برای یک بارداری مشکل دار داشته باشید. آزمایشات تشخیصی می توانند خطر بسیار کمی از سقط جنین را به همراه داشته باشند.

خدمات دکتر نارسیس نصیری متخصص زنان و زایمان و جراح زیبای زنان

زایمان طبیعی 

زایمان سزارین 

مشاوره قبل از بارداری

جراحی زیبایی زنان 

دکتر نارسیس نصیری

دکتر نارسیس نصیری

متخصص زنان و زایمان، جراح زیبایی زنان با ارائه بهترین و تخصصی ترین خدمات جراحی زیبایی واژن مانند لابیاپلاستی، جراحی تنگ کردن واژن، سفید کردن واژن در منطقه پاسداران تهران. دکتر نارسیس نصیری از سال ۱۳۷۸ به صورت تخصصی بر روی جراحی زیبایی واژن و زایمان بدون درد تمرکز ویژه داشته و تا کنون عمل های موفق با رضایتمندی بالای مراجعین عزیز را به همراه داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *