۶ دقیقه
سقط مکرر

سقط مکرر و روش های جلوگیری و درمان آن

آنچه می خوانید...

سقط مکرر

سقط مکرر، به از دست دادن جنین و سه سقط جنین متوالی اطلاق می شود، که ممکن است حتی مادر بارداری سالمی داشته باشد.

علل مختلفی در بروز سقط جنین دخیل هستند، از جمله: عوامل ژنتیکی، تغییرات هورمونی، مشکلات رحمی و یا  ضعیف بودن دهانه رحم. اما با این حال، والدینی که سابقه سقط جنین دارند، شانس داشتن فرزند در آینده را از دست نخواهند داد.

سقط مکرر

در صورت تجربه سقط جنین، والدین باید با مراجعه به پزشک و تشخیص علت، درمان را آغاز کنند.

اکنون به بررسی علل بروز سقط جنین می پردازیم.

 • عوامل ژنتیکی. در برخی موارد انتقال کروموزوم های غیر طبیعی از سمت یکی از والدین می تواند دلیل سقط جنین باشد. هر دو والدین باید آزمایش خون را انجام دهند تا هر گونه اختلال و ناهنجاری کروموزومی مشخص شود. در صورتی که تست، مشکل خاصی را نشان دهد، تست های بیشتری باید انجام شود.
 • تغییرات هورمونی. برخی تغییرات هورمونی در دوران بارداری نیز می تواند منجر به بروز اختلالاتی مانند تخمدان پلی کیستیک و تشکیل کیست هایی شود که باعث بالا رفتن سطح هورمون LH و تستوسترون و سقط جنین می شوند.
 • اختلالات مربوط به انعقاد خون. اختلالاتی مانند لوپوس سیستمیک می تواند باعث سقط جنین شود. این قبیل اختلالات با تاثیر بر روی جریان خون و لخته کردن خون، عملکرد جفت را مختل می کنند، باعث می شوند مواد مغذی و اکسیژن به خوبی به جفت نرسد و در نهایت، شاهد سقط شدن جنین خواهیم بود.

در صورت وجود این قبیل اختلالات، مصرف آسپیرین و یا هپارین درمانی برای مادر در نظر گرفته می شود تا خون رقیق شود.

 • مشکلات رحمی. هر گونه ناهنجاری در وضعیت رحم می تواند باعث سقط جنین و یا زایمان زودرس شود.

خونریزی در بارداری بعد از سابقه سقط جنین

در صورت خونریزی در بارداری بعد از سابقه داشتن سقط جنین، پروژسترون می تواند مفید باشد. پروژسترون، هورمونی است که باعث ضخیم شدن مخاط رحم می شود و بدن مادر پذیرای رشد جنین خواهد شد.

آیا راهی برای پیشگیری از سقط جنین وجود دارد؟

همان طور که اشاره شد، در بسیاری از موارد ناهنجاری و اختلالات کروموزومی باعث سقط جنین می شود. سن مادر نیز می تواند یکی از دلایل سقط جنین باشد. با این حال، رعایت یک سری موارد در دوران بارداری، می تواند احتمال سقط را به حداقل برساند. از جمله:

 • کنار گذاشتن سیگار و دخانیات. سیگار از جمله مواردی است که احتمال ناباروری و سقط جنین را افزایش می دهد. به همین خاطر، توصیه می شود مادران سیگاری و حتی خانم هایی که قصد بارداری دارند، در دوران بارداری خود سیگار را کنار بگذارند.
 • محدود کردن مصرف کافئین. کافئین، باعث کاهش خونرسانی و اکسیژن رسانی به جفت می شود. به همین خاطر، توصیه می شود مادران باردار، کمتر از 200 میلی گرم کافئین در طول روز مصرف کنند.
 • غربالگری بیماری های مقاربتی. ابتلا به بیماری های مقاربتی، احتمال بروز سقط را افزایش می دهد. در صورت مشاهده علائمی مانند خارش واژن، ترشح از واژن و یا ادرار دردناک و یا شک به بیماری مقاربتی، حتما قبل از تصمیم به بارداری، با پزشک مشورت داشته باشید.

بیماری های التهابی لگن، کلامیدیا، سیفلیس و گنوره آ از جمله بیماری های مقاربتی هستند که احتمال سقط جنین را افزایش می دهند.

 • مصرف فولیک اسید. تمامی خانم هایی که قصد بارداری دارند، نباید مصرف فولیک اسید را فراموش کنند. مکمل های ویتامین B نیز احتمال سقط را کاهش می دهند.
 • بررسی دیابت. ابتلا به مقاومت به انسولین، اختلالی که در آن، بدن قادر به استفاده موثر از انسولین تولید شده در بدن نمی باشد، احتمال ابتلا به دیابت نوع دو را نیز افزایش می دهد، که خود از جمله علل موثر در سقط جنین می باشد.

سقط مکرر

در صورتی که سطح قند خون بالا باشد، کاهش وزن، ورزش کردن و داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل، به پایین آمدن سطح قند خون کمک خواهد کرد.

تشخیص سقط جنین

جهت تشخیص سقط جنین، توسط متخصص زنان یا بهترین جراح زیبایی واژن  و با  بررسی سوابق پزشکی بیمار و تست هایی مانند معاینات فیزیکی و یا سایر تست های تشخیصی انجام خواهد شد. از جمله:

 • آزمایش خون، که سطح هورمون های پروژسترون، تیروئید و برخی پروتئین هایی که در توانایی حفظ بارداری موثر هستند را نشان می دهد. آزمایش خون هم چنین به تشخیص بیماری التهابی لگن، بیماری جنسی که در سقط جنین دخیل می باشد، کمک می کند.
 • اولتراسوند، که با استفاده از امواج صوتی انجام می شود، تصاویر دقیقی از ارگان های داخلی بدن را در اختیار پزشک قرار می دهد و پزشک قادر به تشخیص مواردی مانند پولیپ و یا فیبروم خواهد بود.

جهت انجام این تست، لوله ای ظریف از طریق واژن وارد خواهد شد.

 • غربالگری ژنتیکی، که هر گونه اختلال کروموزومی را نشان می دهد. معمولا انجام تست کاریوتایپ به والدین توصیه می شود، آزمایش خونی که نشان می دهد آیا تعداد کروموزوم صحیح می باشد یا خیر.
 • تست های هورمونی، از آن جایی که احتمال سقط جنین با بالا رفتن سن بیشتر می شود، توصیه می شود خانم های بالای 35 سال، نسبت به انجام تست های هورمونی اقدام کنند تا سطح هورمون ها مشخص گردد.

بالا بودن سطح FSH نشان می دهد که تعداد کافی تخمک از تخمدان ها آزاد نخواهد شد.

 • هیستروسکوپی، که با استفاده از لوله ای طویل و باریک (هیستروسکوپ) و دوربین متصل به آن انجام می شود، پزشک به بررسی هر گونه ناهنجاری در رحم از جمله پولیپ و فیبروم که در بروز سقط جنین دخیل هستند، خواهد پرداخت.
مراقبت های دوران بارداری بسیار مهم است تا از سقط جنین و یا سقط مکرر جلوگیری نماید. خانم های بسیاری هستند که به خانم دکتر نارسیس نصیری مراجعه می کنند و مراقبت های دوران بارداری را  برای جلوگیری از این موارد زیر نظر دکتر هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با شماره ۲۲۵۸۵۷۰۵ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید با اینستاگرام با ما در ارتباط باشید.

مراقبت های بعد از سقط جنین

بعد از سقط جنین توصیه می شود مادر فعالیت هایی مانند یوگا و مراجعه به مشاور را در برنامه خود داشته باشد تا از میزان فشار و استرس کم شود.

در صورت عدم تولید تخمک در دوران بارداری، تخمک اهدایی می تواند یکی از گزینه هایی باشد که از سوی پزشک تجویز می شود. تمام تخمک های اهدایی باید از لحاظ پزشکی و تست های ژنتیکی غربالگری شوند و قبل از اهدا، از نظر بیماری های عفونی نیز بررسی شوند.

یک تا دو هفته بعد از مثبت شدن تست بارداری، سلامت جنین با استفاده از تست اولتراسوند بررسی می شود. بعد از آن، مراقبت های طول دوران بارداری آغاز خواهد شد.

برخی از خدمات دیگر دکتر نارسیس نصیری متخصص و جراح زیبایی زنان

بهترین جراح لابیاپلاستی

تنگ کردن واژن

دکتر نارسیس نصیری

دکتر نارسیس نصیری

متخصص زنان و زایمان، جراح زیبایی زنان با ارائه بهترین و تخصصی ترین خدمات جراحی زیبایی واژن مانند لابیاپلاستی، جراحی تنگ کردن واژن، سفید کردن واژن در منطقه پاسداران تهران. دکتر نارسیس نصیری از سال ۱۳۷۸ به صورت تخصصی بر روی جراحی زیبایی واژن و زایمان بدون درد تمرکز ویژه داشته و تا کنون عمل های موفق با رضایتمندی بالای مراجعین عزیز را به همراه داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *