۴ دقیقه
دکتر نارسیس نصیری

زایمان سزارین و عوارض آن

آنچه می خوانید...

عوارض زایمان سزارین

در صورتی که خانمی بارداری سالمی داشته باشد و هیچ گونه مشکل پزشکی در انتظار مادر و جنین نباشد، بهتر است زایمان به روش طبیعی انجام شود.زایمان سزارین تنها به دلایل پزشکی از سوی متخصص زنان و زایمان تجویز خواهد شد.خانم هایی که قصد زایمان سزارین دارند، باید تا هفته 39 بارداری صبر کنند. زایمان سزارین، جراحی پیچیده ای محسوب می شود و می تواند با عوارضی همراه باشد.در مطلبی از دکتر نارسیس نصیری ،  متخصص زنان و زایمان است با شما همراه هستیم.

زایمان سزارین چیست؟

زایمان سز

دلایل زایمان سزارین

زایمان سزارین می تواند بنا به دلایل زیر انجام شود:

 • زمانی که روند زایمان پیش نرود. بدین معنا که انقباضات رحمی باعث باز شدن دهانه رحم به میزان کافی برای خروج جنین نشده باشد.
 • زمانی که سلامت جنین در خطر باشد. گاهی ممکن است بند ناف که جنین را به رحم متصل می کند، پیچ خورده باشد و یا ضربان قلب جنین بالا رفته باشد.
 • زمانی که وضعیت قرارگیری جنین مناسب نباشد. در مواردی که نورزاد در وضعیت بریچ قرار گرفته باشد و بخواهد با پا به دنیا بیاد، حتما باید سزارین انجام شود.
 • در بارداری های چندقلویی.
 • زمانی که جنین جثه بزرگی داشته اشد. هر چه جثه بدنی نوزاد بزرگ تر باشد، احتمال بروز عوارض حین زایمان طبیعی بیشتر خواهد بود.
 • زمانی که مشکلات مربوط به جفت وجود داشته باشد. گاهی ممکن است جفت به خوبی شکل نگرفته باشد و یا در عمق رحم کاشته شده باشد. این قبیل شرایط می توانند مانع از رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به جنین و یا خونریزی واژنی شوند.
 • در مواردی که مادر آلوده به عفونت هایی مانند هرپس و یا HIV باشد. در زایمان طبیعی احتمال انتقال عفونت به جنین وجود دارد.

انواع بیهوشی در زایمان سزارین

 • بی حسی اپیدورال، که ماده بی حسی در نخاع تزریق و اندام های تحتانی بدن بی حس می شوند.
 • بی حسی اسپاینال، که اندام های تحتانی بی حس می شوند، با این تفاوت که ماده بی حسی مستقیما به مایع نخاعی تزریق خواهد شد.
 • بیهوشی عمومی، که مادر کاملا بیهوش است و چیزی را احساس نخواهد کرد.

در طول زایمان سزارین چه اتفاقی می افتد؟

جهت انجام زایمان سزارین، برشی بر روی شکم زده می شود. بعد از باز شدن حفره شکمی، برشی بر روی رحم نیز زده خواهد شد. میزان طول برش به اندازه ای است که جنین بتواند خارج شود. متخصص زنان می تواند با دست ضربه ای را به جنین وارد کند و یا با وارد کردن فشار به رحم، به خارج شدن جنین کمک خواهد شد.

بعد از به دنیا آمدن نوزاد، بند ناف بریده و جفت نیز خارج خواهد شد. سپس، برش ها بخیه زده می شوند.

 

سزارین روش جراحی است که برشی بر روی شکم و رحم مادر ایجاد می شود و نوزاد از این طریق به دنیا می آید. تنها در صورتی که مشکل پزشکی جدی مادر، جنین و یا هر دو را تهدید کند، زایمان باید به روش سزارین انجام شود.

معمولا زمان زایمان سزارین از قبل تعیین می شود، اما گاهی ممکن است در طول زایمان طبیعی، مشکلی پیش بیاید و پزشک تصمیم بگیرد که ادامه زایمان به روش سزارین انجام شود.

در پایان این که

زایمان سزارین تنها در مواردی انجام می شود که مشکل پزشکی جدی مادر، جنین و یا هر دو را تهدید کند و یا پوزیشن قرارگیری جنین مناسب نباشد. این روش زایمان، از طریق برش ایجاد شده بر روی شکم و رحم مادر انجام می شود.

 • مادر بعد از پایان زایمان، می تواند کودک خود را در آغوش بگیرد و به او شیر دهد.
 • زایمان سزارین، جراحی بزرگی است و دوره نقاهت شش هفته را می تواند به همراه داشته باشد.

 

دکتر نارسیس نصیری

دکتر نارسیس نصیری

متخصص زنان و زایمان، جراح زیبایی زنان با ارائه بهترین و تخصصی ترین خدمات جراحی زیبایی واژن مانند لابیاپلاستی، جراحی تنگ کردن واژن، سفید کردن واژن در منطقه پاسداران تهران. دکتر نارسیس نصیری از سال ۱۳۷۸ به صورت تخصصی بر روی جراحی زیبایی واژن و زایمان بدون درد تمرکز ویژه داشته و تا کنون عمل های موفق با رضایتمندی بالای مراجعین عزیز را به همراه داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *