۵ دقیقه
کنترل کرونا در شیردهی

کرونا در دوران بارداری و شیردهی

آنچه می خوانید...

کرونا در مادران باردار و شیرده

در این روزها با شدت یافتن آثار مخرب بیماری کرونا در سطح جهان تمامی توجهات و نگرانی های افراد و اقشار مختلف به سمت کرونا بازگشته است.

در این میان بخشی از مهم ترین افراد جامعه زنان و مادران باردار و شیرده هستند. با توجه به اینکه بعد از مدتی کوتاه از شیوع بیماری کرونا، مساله آسیب زایی کرونا برای افرادی که سیستم ایمنی بدنی ضعیفی دارند مطرح شد، زنان باردار و شیرده از نگرانی هایشان در خصوص جنین و یا نوزاد شیرخواره خود با پزشکان و متخصصین مختلف گفتند و از آنها راهنمایی هایی خواستند.

دراین نوشتار ابتدائا مهم ترین پرس هایی که در این زمینه مطرح شده است را طرح خواهیم کرد و پاسخ هایی در ادامه آنها خواهد آمد. در انتها به ارائه نکاتی در زمینه مراقبت های زنان در دوران بارداری و نیز شیردهی خواهیم پرداخت.

آیا زنان باردار در معرض خطر ابتلا به بیماری کرونا هستند؟

یکی از پرتکرار ترین سوالاتی که پرسیده می شود این است که در دوران بارداری زنان تا چه میزان در آستانه ابتلا به این بیماری و ویروس کرونا هستند.

برای پاسخ گویی به این سوال پزشکان سه دسته پاسخ گویی داشتند.

(دسته اول پزشکان) در واقع عده ای در ابتدای شیوع این بیماری در حالتی بودند که نمی دانستند در واقع این بیماری کدام اقشار و طیف های انسانی را مورد هدف و حمله خود قرار می دهد. به همین جهت در برابر این سوال مطرح می کردند هنوز نمی توان حکمی قطعی صادر کرد و معتقد بود که این بمیاری برای زنان باردار خطرناک است  و این زنان در معرض ابتلای بیشتری هستند.

اما به مرور زمان و نیز با گسترش بیماری کرونا و نیز به موازات آن افزایش آگاهی و دانش پزشکان جهانی در خصوص بیماران مبتلا خبرهایی از سراسر دنیا به اقصی نقاط دیگر دنیا مخابره می شد مبنی بر اینکه آن دسته از افرادی که سیستم ایمنی بدنی ضعیفی دارند بیشتر احتمال ابتلا به این بیماری را دارند.

حال پزشکان با این اخباری که از سوی جامعه پزشکی بین الملل و سازمان بهداشت جهانی به طور مکرر می آمد می توانستند به طور یقینی باور داشته باشند سالمندان و نیز مردان و زنان بیمار و مبتلا به انواع بیماری  های دیگر مثل سرطان، نسبت به سایر افراد در معرض خطر بیشتری هستند.

حال این میان پرسشی که مطرح بود به زنان باردار مربوط میشد؛ آیا زنان باردار سسیتم بدنی شان در اثر باردار ضعیف شده است یا خیر؟. به بیانی دیگر آیا در دسته آسیب پذیر ها هستند یا خیر؟.

آیا زنان باردار جزء دسته افرادی هستند که سیستم ایمنی ضعیفی دارند؟

 

بنابر همه مطالبی که تا کنون گفته شد در صورتی که جواب بله بود قطعا اینان نیز در دسته ی قشر آسیب پذیر در برابر کرونا قرار می گرفتند اگرخیر باز هم شرایط و ضوابط خود را داشتند. زیرا که شرایط جسمی طبیعی را نداشتند و جنینی در رحم آنها رشد و نمو داشت.

(دومین دسته از پزشکان ) واقعیت این  است برخی از پزشکان معتقد بودند سیستم ایمنی بدنی زنان باردار به جهت اینکه باید از جنین خود محافظت کنند ضعیف شده است و باید مراقبت های بیشتری داشته باشند. بدین نحوکه زن باردار علاوه بر اینکه باید از سلامت بدنی خود محافظت کند، باید در برابر عوامل خطرساز بیرونی نیز از جنین خود نیز حفاظت داشته باشد. در واقع هر زن باردار نیازمند دوبرابر فعالیت سیستم بدنی بود تا هم از خود و هم از جنین خود مراقبت کند.

(سومین دسته از پزشکان) بر این باور بودند که خیر زنان باردار در صورتی که مراقبت هایی عادی را در این دوران داشته باشند خطر ابتلا به بیماری کرونا کاهش می یابد. درواقع این پزشکان فرقی بین زنان باردار و زنان غیر باردار نمی دانستند و صرفا آنها را به مراقبت بیشتر توصیه می کرند.

در حالت کلی اطلاعاتی که تاکنون در دست داریم این است که در کشور هایی همچون چین زنان بارداری وجود داشتند که علیرغم ابتلا به کرونا ولی توانستند زایمان موفقی داشته باشند و نیز تولد جنین شان بدون هیچ مشکلی رخ داده بود.

کرونا در دوران شیردهی

کرونا در دوارن شیردهی یکی از دیگر دغدغه ها و نگرانی های مادران شیرده است که در صدد هستند بدانند آیا خطری برای مادران شیرده دارد یا خیر.

ابتدائا قبل از آنکه به مسائل مختلفی بپردازیم باید این نکته کلی را در نظر داشته باشید که این روزها در روزهای ابتدایی و اوایل آگاهی ما از بیماری کرونا است و ما هنوز راه طولانی در زمینه پژوهش ها و تحقیقات در زمینه کرونا هستیم و بر همین اساس نمی توانیم آگاهی های دقیقی در این زمینه داشته باشیم.

اما با وجود تمامی این مسائل باید توجه داشته باشیم که زنان شیرده باید مراقبت های بیشتری را نسبت به سایر زنان داشته باشند. زیرا که مسئولیت سلامتی و حفاظت موجود ضعیفی را برعهده دارند و نباید از هر اقدامی که احتمال ابتلا در خودشان و نیز در نوازداشان را کاهش می دهد پرهیز کنند.

نتیجه گیری

 

بنابر تمامی مطالبی که در این مقاله عنوان شد به طور خلاصه سه نتیجه مختلف می توان گرفت:

  1. در خصوص کرونا اطلاعات جزئی و غیر دقیقی در دست داریم زیرا که در آغاز راهی هستیم که باید در طول سالها پژوهش و تحقیق بتوانیم احکام کلی صادری کنیم و در خصوص تاثیرات آن بر روی اقشار مختلف یقین حاصل کنیم.
  2. زنان باردار باید در این اوضاع و شرایط مراقبت های بیشتری داشته باشند زیرا که ممکن است کرونا تاثیرات جسمی بر روی خودشان و نیز تاثیرات روانی بر روی جنین شان داشته باشد. این احتمال و فرضیه سال ها به طول می انجامد که رد یا تایید شود. تا آن روز باید تمامی تلاش مان معطوف به جلوگیری از هرگونه خطری باشد.
  3. زنان شیرده نیز شامل حکمی می شوندکه در مورد دوم گفتیم مبنی بر اینکه باید مراقبت های بیشتری داشته باشند تا از بروز هر خطری جلوگیری شود.
دکتر نارسیس نصیری

دکتر نارسیس نصیری

متخصص زنان و زایمان، جراح زیبایی زنان با ارائه بهترین و تخصصی ترین خدمات جراحی زیبایی واژن مانند لابیاپلاستی، جراحی تنگ کردن واژن، سفید کردن واژن در منطقه پاسداران تهران. دکتر نارسیس نصیری از سال ۱۳۷۸ به صورت تخصصی بر روی جراحی زیبایی واژن و زایمان بدون درد تمرکز ویژه داشته و تا کنون عمل های موفق با رضایتمندی بالای مراجعین عزیز را به همراه داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *